Jak se budí Ježibaba? Vůní ovaru a jitrnic.

Muzeum perníku v Perníkové chaloupce u Pardubic zahájí 13. sezónu, nazvanou "na rozcestí..."! Slavnostně v sobotu 5. března 2016 od 9 do 16.30 hodin oslavou 13. úředních narozenin paní Ježibaby, jež procitne z dvouměsíčního zimního spánku (od Nového roku).
Každý vzdělaný člověk ví, že Ježibaba z Perníkové chaloupky děti nejí. To je jenom pomluva, že chtěla sníst Jeníčka a Mařenku! Bránila jen svůj majetek a oheň v peci zapálila dle pradávného moudra: Kdo lže a krade, do pekla se hrabe! Ohnivou cestou, skrz rozpálenou pec.
Ježibaba má ráda prasečí, a tak v den svého probuzení ze zimního spánku (od Nového roku) připravila pro sebe a pro návštěvníky Perníkové chaloupky VEPŘOVÉ HODY v útulně U všech čertů.
Narozeniny Ježibaby 2014
Vepřové hody u Perníkové chaloupky
Uvidíte, jak se z veterinárně zkontrolovaného vepřového masa dělají jitrnice, ovárek, gulášek, prejt, tlačenka,... A budete moci ochutnat!
Kdy se paní Ježibaba narodila doopravdy, nikdo s určitostí neví. Podle délky vousů a jiných příznaků lze usuzovat, že je jí již více než 750 let.
Své 13. úřední narozeniny oslaví vesele... Přijďte se přesvědčit! Uvidíte stovky krásných perníků, mistrovsky zdobených i vytlačovaných do dřevěných forem. Paní Ježibaba se na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění. Dostane dort a určitě bude ráda, pokud ji přijdete i vy k narozeninám osobně pogratulovat!

Proč jsme 13. sezónu Muzea perníku nazvali "na rozcestí..."?

Bude mimořádně významná a důležitá, neboť bude iniciovat Petici na záchranu Perníkové chaloupky a místní referendum na území obce Ráby, aby demokraticky rozhodlo otázku, zda projekt Perníkové chaloupky má v Rábech pokračovat s podporou občanů proti vůli zastupitelstva obce, anebo zda jej vystřídá jediná ekonomicky reálná alternativa - podnikatelský projekt ARÁBYA, jenž by nebyl určen pro rodiče s dětmi, nebyl by jako dosavadní projekt financován z poskytování služeb velkému množství zákazníků, ale ze státního rozpočtu, a tak by měl nesrovnatelně menší nároky na okolní pozemky.

Rozdíl obou projektů je patrný z názorného příkladu: Pokud by kdokoli chtěl uspořádat komerční koncert například skupiny Kabát, potřeboval by velké pódium (neboť má velkou aparaturu) i velké hlediště (má mnoho fanoušků). Pokud se ale prostorová kapacita provozovny změnou územního plánu či rozhodnutím úřadu zmenší, pak nemůže účinkovat ona populární skupina ale pouze islámští hudebníci ze Středního Východu (ARÁBYA), kteří nemají ani aparaturu ani fanoušky, a navíc stát - paradoxně - náklady spojené s takovým "multikulturním" koncertem uhradí z daňových výnosů od svých na koncertu nepřítomných občanů. Je to sice absurdní, ale běžná praxe...

Nechť demokraticky rozhodnou otázku budoucnosti občané v místním referendu na území obce Ráby a ponesou si za toto rozhodnutí historickou odpovědnost.

(šm)